Ikona telefonu Infolinia
58 888 2 999
TU Zdrowie partnerem jubileuszowego Walkathonu

TU Zdrowie partnerem jubileuszowego Walkathonu

TU Zdrowie partnerem jubileuszowego Walkathonu

TU Zdrowie włącza się w akcję „Rusz się po Zdrowie” Fundacji NEUCA dla Zdrowia i wspiera jubileuszową edycję Walkathonu.

Walkathon NEUCA dla Zdrowia organizowany jest już po raz 10. Jak co roku ideą wydarzenia jest profilaktyka i edukacja zdrowotna. Tym razem szczególna uwaga poświęcona zostanie diagnostyce i edukacji w zakresie cukrzycy.

- Diagnostyka i edukacja w temacie cukrzycy wpisują się w nasze działania prozdrowotne dlatego bez wahania przyjęliśmy zaproszenie Fundacji NEUCA dla Zdrowia do udziału w wydarzeniu - mówi Teresa Domańska, dyrektor Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych TU Zdrowie. Zapewniając ubezpieczenie zdrowotne ponad 170 tys. osób w Polsce, obserwujemy rosnącą skalę potrzeb w profilaktyce i leczeniu cukrzycy. Wnioskiem z tych obserwacji jest opracowany przez nas program Mój  Dietetyk – przygotowany specjalnie z myślą o osobach, u których zdiagnozowano cukrzycę typu II.

Skala tegorocznego wydarzenia będzie nieporównywalna z latami ubiegłymi. W ramach Walkathonu, zaplanowane zostały trzy duże akcje promujące aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia.

Pierwsza z nich – „Rusz się po zdrowie” – ma na celu zaktywowanie Polaków i zachęcenie do częstszego wychodzenia z domu i spalania kalorii. Aby wziąć udział w niej udział wystarczy wejść na stronę: www.neucadlazdrowia.pl wypełnić formularz i pobrać aplikację „Rusz się po  zdrowie”. Aplikacja pozwoli nam zarejestrować aktywność fizyczną (spacer, marsz z kijami, jazdę na rowerze, rolkach czy deskorolce), a następnie zamieni kilometry na spalone kostki cukru. Zebrane w aplikacji punkty będzie można wymienić na jubileuszowe nagrody. Akcja rozpoczyna się 11 września i skończy 10 października 2021 r.

Drugim elementem Walkathon 2021 będzie Niebieskie Miasteczko, które zagości 11 września 2021 r. (sobota) na Rynku Nowomiejskim w Toruniu. Wzorem lat ubiegłych Fundacja przygotuje największą, mobilną przychodnię w regionie gdzie, bezpłatnie i zachowaniem wszelkich reżimów sanitarnych, będzie można skorzystać z kilkunastu badań profilaktycznych.

- Zeszłoroczna akcja badań, podczas której w ciągu jednego dnia na Rynku Nowomiejskim w Toruniu przebadaliśmy 1200 osób pokazała nam, jak bardzo pacjenci spragnieni są bezpiecznego i szybkiego dostępu do specjalistów oraz profilaktyki – mówi Bogusława Golus-Jankowska z Fundacji NEUCA dla Zdrowia. W odpowiedzi na tę potrzebę planujemy podczas tegorocznej 10 już, edycji, Walkathonu NEUCA dla Zdrowia przebadać 3000 osób.

Aby pozostać w zgodzie ze wszystkimi rekomendacjami związanymi z bezpieczeństwem, badania będzie można przeprowadzić po wcześniejszym zapisaniu się wypełniając formularz na stronie www.neucadlazdrowia.pl lub korzystając z aplikacji „Rusz się po zdrowie”. Chętni będą mogli zapisać się na:

  • EKG
  • Spirometrię
  • Densytometrię
  • Badanie piersi pod kątem raka piersi
  • Badanie słuchu
  • Badanie znamion pod kątem czerniaka
  • Sprawdzić lipidogram, poziom cukru, saturację, poziom ciśnienia tętniczego
  • Skorzystać z konsultacji lekarskich, a także konsultacji z dietetykiem i fizjoterapeutą
  • Naukę samobadania piersi, jąder i prostaty z wykorzystaniem profesjonalnych fantomów
  • Akcję profilaktyki upadków

W Niebieskim Miasteczku TU Zdrowie będzie reprezentowała Dietetyk, Katarzyna Lichosik, która w trakcie eventu prowadzić będzie indywidualne, 15 minutowe konsultacje, podczas których wykonywana będzie analiza składu ciała.

- Z wyniku pomiarów pacjent dowie się jak jest zbudowany, jaką ma zawartość tkanki mięśniowej, tłuszczowej oraz pozna wiele innych cennych informacji na temat swojego ciała. Dostarczone dane pozwalają na śledzenie zagrożeń dla zdrowia. Dzięki nim, można precyzyjnie wskazać, jaka dieta będzie najbardziej korzystna – tłumaczy Katarzyna Lichosik.

Tego samego dnia, poza Niebieskim Miasteczkiem, mieszkańcy Torunia i okolic będą mogli wziąć udział w jeszcze jednej atrakcji - grze miejskiej, w której do wygrania będą atrakcyjne nagrody. Szczegóły zabawy opublikowane zostaną na profilu Fundacji NEUCA dla Zdrowia na Facebooku.

Trzecią składową wydarzenia, będzie rozpoczęcie w kilkudziesięciu miejscach serii bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku cukrzycy dla mieszkańców całego województwa Kujawsko-Pomorskiego. Badania prowadzone będą w tzw. glukobusach, w których pacjent będzie mógł sprawdzić poziom glikemii i lipidogram, a także dowie się w jakim stopniu jest zagrożony cukrzycą, jakie są jej powikłania i możliwości leczenia.

- W momencie diagnozy pacjenci z cukrzycą właściwie natychmiast powinni zmienić dietę. Nie jest to łatwe, bo niekiedy ta zmiana bywa radykalna. A życie diabetyka to cała lista zaleceń i wieczna walka z pokusami. Dlatego tak ważna jest edukacja i wsparcie ze strony dietetyka, który nie tylko wytłumaczy, jak należy komponować dietę, ale też wskaże korzyści, jakie wynikają ze zdrowszego odżywiania i bardziej aktywnego trybu życia – dodaje Katarzyna Lichosik z TU Zdrowie.

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka ludzi w każdym wieku i wymaga nieustannego monitorowania. Osoby dotknięte tą chorobą wymagają fachowej opieki, leczenia i specjalistycznej diety, aby zapobiec możliwym powikłaniom. W Polsce na cukrzycę choruje blisko 3 miliony dorosłych osób, przy czym liczba ta może się okazać dużo większa ponieważ, jak alarmują specjaliści, wielu chorych nie zostało jeszcze zdiagnozowanych.

Z danych NFZ wynika, że w 2018 roku w Polsce na cukrzycę chorowało 2,6 mln osób, czyli aż 9,1% populacji dorosłych. Największy odsetek zachorowań odnotowano w przedziale wiekowym między 75 a 84 rokiem życia. Dane z 2018 roku podają 22 tysiące chorych poniżej 18 roku życia.[1]

Podsumowanie akcji badań przesiewowych w kierunku cukrzycy nastąpi 14 listopada – w Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.

[1] NFZ o zdrowiu Cukrzyca, Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia, Departament Analiz i Strategii, Warszawa, 2019

Udostępnij artykuł: Udostępnij na facebooku