
Leczenie powikłań po Covid-19

Ministerstwo Zdrowia odwołuje stan epidemii COVID-19. Od 16 maja w całym kraju utrzymany zostaje jedynie stan zagrożenia epidemicznego. Jest to związane ze zmniejszającą się liczbą zachorowań, ale nie oznacza, że wirus już nam nie zagraża. W Polsce od początku pandemii na COVID-19 zachorowało ponad 6 milionów osób, a wiele z nich wciąż zmaga się z powikłaniami po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2.
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że na całym świecie na COVID-19 zachorowało 518 milionów osób, a ponad 6 milionów osób zmarło. W Polsce liczba zgonów jest szacowana na ponad 166 tysięcy[i].
- Szacunki Ministerstwa Zdrowia mówią o ponad 5 milionach ozdrowieńców. Trzeba jednak pamiętać, że wiele z tych osób przez wiele miesięcy po zachorowaniu zmaga się z powikłaniami wynikającymi z zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Mowa tu o Long COVID i Post-COVID-19. Long COVID odnosi się do sytuacji, w której objawy choroby trwają od 4 do 12 tygodni od początku zachorowania. W przypadku zespołu Post-COVID-19 mówi się o objawach rozwijających się w trakcie lub po COVID-19, które trwają powyżej 12 tygodni i nie wynikają z innej przyczyny. Badania dotyczące powikłań po zakażeniu prowadzone są zarówno w Polsce jak i za granicą. Mają one wykazać czy i w jaki sposób zakażenie wirusem SARS CoV-2 wpływa długofalowo na kondycję ozdrowieńców – mówi Edyta Jacyna, konsultant medyczny TU Zdrowie.
COVID-19 może zaburzać funkcjonowanie wielu układów i narządów. Szeroko udokumentowano niekorzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, oddechowy i nerwowy. W przebiegu choroby może dochodzić do uszkodzenia nerek, naczyń krwionośnych, zmian skórnych oraz zaburzeń psychicznych. Po przebytym COVID-19 notowano także przypadki tzw. wieloukładowego zespołu zapalnego oraz chorób autoimmunologicznych, w których układ odpornościowy organizmu niszczy własne komórki. Procesy te mogą prowadzić do długotrwałych dolegliwości[ii].
Objawy Long-COVID występują u około 10% pacjentów, którzy mieli różny stopień nasilenia ostrej fazy zakażenia. Stwierdza się go jednak również, po łagodnym a nawet bezobjawowym przebyciu infekcji.[iii]
Specjaliści zalecają, aby osoby, które przeszły COVID-19 zgłaszały się na konsultacje do lekarzy, którzy w miarę potrzeby skierują je na badania diagnostyczne. Decyzja o badaniach kontrolnych powinna zależeć od wieku chorych, ciężkości przebytej choroby, schorzeń współistniejących, ale również od aktualnych objawów klinicznych.
- Z myślą o ubezpieczonych, którzy przeszli zakażenie uruchomiliśmy program zdrowotny „Powrót do zdrowia po COVID-19”. Jest on skierowany do osób, u których stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i zachorowanie potwierdzone zostało badaniem RT-PCR lub kartą leczenia szpitalnego z diagnozą COVID-19. Co ważne, mogą z niego skorzystać osoby, które przystąpiły do ubezpieczenia już po zachorowaniu – mówi Teresa Domańska, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych TU Zdrowie.
Warunkiem uruchomienia diagnostyki w ramach programu jest przesłanie w okresie ubezpieczenia do TU Zdrowie kopii pozytywnego wyniku PCR wykonanego w ciągu 3 miesięcy przed zgłoszeniem do programu lub karty wypisowej ze szpitala z tytułu hospitalizacji na COVID-19, jeśli wypis ze szpitala nastąpił w ciągu 3 miesięcy przez zgłoszeniem.
- Zakres świadczeń proponowany ubezpieczonym ma na celu sprawdzenie stanu zdrowia pod kątem najczęściej występujących powikłań, czyli chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego oraz schorzeń neurologicznych. Osoby po COVID-19 mogą skorzystać z konsultacji u internisty lub lekarza rodzinnego, pulmonologa czy kardiologa. Ponadto mogą liczyć na wsparcie psychiatry lub psychologa. Specjaliści, w zależności od potrzeby, mogą skierować pacjenta na badania diagnostyczne krwi i moczu, badania czynnościowe serca a także na diagnostykę obrazową. Dodatkowo ubezpieczonym hospitalizowanym na COVID-19 przysługuje rehabilitacja ambulatoryjna i konsultacja u fizjoterapeuty - dodaje Teresa Domańska.
TU Zdrowie proponuje dwa różne warianty Programu Zdrowotnego „Powrót do zdrowia po COVID-19:
- Powrót do zdrowia po Covid-19 jako opcja dodatkowa, czyli możliwość rozszerzenia opieki medycznej zapewnianej w ramach Polisy Zdrowie lub Polisy Telerefundacyjnej;
- Powrót do zdrowia po Covid-19 jako samodzielny pakiet medyczny, czyli możliwość zakupu programu zdrowotnego niezależnie od tego, czy Ubezpieczony korzysta z Polisy Zdrowie lub Polisy Telerefundacyjnej.
Poza programem „Powrót do zdrowia po COVID-19” TU Zdrowie proponuje ubezpieczonym także programy „Mój Onkolog”, „Mój Ortopeda”, „Leczenie po Wypadku Drogowym”, „Kontynuacja Leczenia Szpitalnego”. Bardzo istotnym programem jest też „Mój Dietetyk” – wsparcie w leczeniu chorób dietozależnych, który ma wspomagać proces leczenia cukrzycy typu 2, dny moczanowej, nadciśnienia tętniczego i osteoporozy.
[i] https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2
[ii] https://www.aotm.gov.pl/media/2022/03/Zalecenia-w-long-COVID-post-COVID-wersja-1.0-5-grudnia-2021-r..pdf
[iii] https://www.aotm.gov.pl/media/2022/03/Zalecenia-w-long-COVID-post-COVID-wersja-1.0-5-grudnia-2021-r..pdf